Txantiloi:Izen bizigabe plurala

Wiktionarytik
Jump to navigation Jump to search


Izen hauek pluralean bakarrik deklinatzen direnak dira (betaurreko):

  • Hitza bokalez amaitzen bada (-a itsatsia ezik).
{{Izen bizigabe plurala
|av=1
|kv=1
}}
  • Hitza konsonantez bukatzen bada (-r, -t eta -tz letrak izan ezik)
{{Izen bizigabe plurala
|kv=1
|ko=1
}}
  • Hitza -r letraz bukatzen bada
{{Izen bizigabe plurala
|r=1
}}
  • Hitza -t letraz bukatzen bada
{{Izen bizidun plurala
|t=1
}}
  • Hitza -tz letraz bukatzen bada
{{Izen bizidun plurala
|tz=1
}}

Ikus gainera[editatu]